Łeba - miejsce na modne wakacje

Mimo faktu, iż Łeba istnieje od trzynastego wieku, w swej obecnej lokalizacji funkcjonuje od 1572 r.. Założyciele pierwotnej osady nie przewidzieli z pewnością, że będzie ona podtapiana przez sztormy i zasypywana przez wędrujące wydmy. Dziś położenie jest znakomite – miasteczko posiada pozytywny mikroklimat, dostęp do morza, a w najbliższej okolicy jedną z największych atrakcji przyrodniczych w Polsce – Słowiński Park Narodowy. Warto, toteż zawczasu rezerwować noclegi. Łeba, albowiem przygotowuje się już na wakacje 2014.

Łeba
Napisał: MatthiasHaas67
Na podstawie: www.flickr.com
Łeba to standardowa miejscowość wypoczynkowa i uzdrowiskowa. Do najcenniejszych zabytków miasta zaliczyć można głównie barokowy kościół z 1683 r. z wieżą szachulcową. Do jego budowy użyto materiały z kościoła św. Mikołaja opiekuna żeglarzy i rybaków, którego częściowo zasypane mury możemy oglądać do dziś. Interesujące są również stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.

Trzeba też zobaczyć zabytki kultury Słowińców, które zachowały się w pobliskich wsiach. Interesujący będzie też spacer po 6-hektarowym ogrodzie ornitologicznym, gdzie można zobaczyć ponad 100 gatunków ptaków z całego świata (łącznie ok. 2000 sztuk). Naobszarze ogrodu mieści się kilka półwyspów, wysepek i stawów rybnych, które są ze sobą wzajemnie połączone. Dla kuracjuszy zjeżdżających do Łeby po zdrowie przyszykowano sanatoria z kąpielami borowinowymi i masażami. Należy też zaglądnąć do Muzeum Motyli, gdzie uzbierano ponad 3000 motyli z całego świata. Najstarsze, przedstawione tu gabloty pochodzą z tysiąc dziewięćset szóstego roku Ciekawostką jest także Miasteczko Western City, gdzie robione są imprezy kowbojskie o oprawie nawiązującej do Dzikiego Zachodu oraz dwa miejskie lunaparki.

Wśród najciekawszych imprez odbywających się w Łebie wyróżnić należy: Allegro Cup - zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing, Międzynarodowy Festiwal Latawców, Odpust w Zaczarowanym Mieście, kulinarny Festiwal Pomuchla, Święto Łeby, a także Bal Koszyczkowy.

Podczas przechadzki po wydmach Słowińskiego Parku Narodowego bardzo często można ulec złudzeniu, że jest się na pustyni. Dopiero widok Bałtyku i przybrzeżnego jeziora Łebsko uświadamia nam, że jesteśmy na słowińskich wydmach. Nadmorskie wiatry mają nieustanny wpływ na kształt i wędrówkę wydm (od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku). Na obszarze tym odbywa się ciągły ruch, a dowodem na to są między innymi wystające spod warstw piasku ruiny gotyckiego kościoła świętego Mikołaja z czternastego wieku, który wznosił się dawniej w Starej Łebie i jest dziś najstarszym zabytkiem miasta. Należy podkreślić, że tutejszy obszar wydmowy o powierzchni około pięciuset hektarów, jest największym obszarem ruchomych piasków w tej części Europy. Mieszczące się na obszarze Parku jeziora Łebsko i Gardno, to części odciętej mierzeją zatoki morskiej. Brzegi jezior zarośnięte roślinnością szuwarową są znakomitym schronieniem dla ptactwa wodno – błotnego. Pośród ssaków najpopularniejszym mieszkańcem Słowińskiego P.N. jest jeleń, który bardzo dobrze czuje się na tutejszych okazałych łąkach. Aby bliżej zapoznać się z przyrodą Parku, trzeba wybrać się do poświęconego mu muzeum w Smołdzinie. Największym wzniesieniem w okolicy jest Rowokół (sto piętnaście metrów nad poziomem morza) - morenowe wzgórze, z którego roztacza się bajeczna panorama wydmy, jeziora i wybrzeże morskie. Po wschodniej stronie Łeby znajdują się inne cudowne atrakcje przyrodnicze - jezioro Sarbsko i rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska chroniący zalesione wydmy.

*** Pełną ofertę na wczasy dwa tysiące piętnaście w Łebie można znaleźć w serwisie albo klikając na niżej zamieszczone linki: - noclegi Łeba - pokoje gościnne Łeba


Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-06-08 09:29:44
Tagi: morze, wakacje, noclegi, zabytki, wydmy, Łeba, uzdrowiska