Powitaj zimę z radością – odkryj kapitalny sposób na chłód!

Zima to nieprzyjemny okres dla zmarzluchów.
Najczęściej pragniemy wtedy schować w cieplutkim domu i z ciepłą herbatą usiąść do naszej ulubionej lektury czy do wybranego filmu. Jednak czy zima musi być taka „zimna”?

Przekonaj się, co możesz uczynić, by zabezpieczyć się przed przenikliwym chłodem.



sweter
Napisał: Evelyn Hill
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jest nieskończenie dużo sposobów na ochronę przed mrozem. Możemy pić dużo rozgrzewających napojów, schować się przed nim w domu. Jednak najlepszym sposobem jest odpowiednie ubranie.

Wełna – świetny patent na zimę!

Wełna jest naturalnym włóknem pochodzącym z sierści zwierząt. Pozyskujemy ją przykładowo od kóz, owiec, lam, wielbłądów jak również królików. Ze względu na swoiste właściwości włókna, wełna jest wykorzystywana do wyrobu wysokiej jakości tkanin, dzianin albo włóknin. Wełna była znana od czasów starożytnych. Ta znakomitej jakości jest bardzo miękka, puszysta i wyróżnia się cienkimi włóknami, które mają długość od 4 do 12 cm. Taką fantastyczną wełnę pozyskuje się z okrywy włosowej owiec rasy merynos. Z kolei z włosia kóz kaszmirskich uzyskuje się kolejny znamienity gatunek wełny tj. kaszmir. Grubsza wełna jest pozyskiwana z włosia owiec długowełnistych i nizinnych. Włókno wełny pochodzącej od tych zwierząt może osiągać długość aż do 40 cm. Dzianina wełniana jest wyśmienitym zabezpieczeniem przed niskimi temperaturami.

Wełna gotowana: co to takiego?

Jeżeli w swojej szafie znajdziesz berety, szaliki czy swetry, najprawdopodobniej są one zrobione właśnie z gotowanej wełny. Wełna gotowana (inaczej wełna parzona) różni się od standardowej wełny tym, iż jest bardziej zbita. Z jakiego powodu? Dlatego, że została uprzednio poddana obróbce termicznej i w związku z tym skurczyła się. W trakcie obróbki wełna kurczy się o ok. 20-30% swojej objętości! Dzięki temu wełna dalej szczegóły tu... gotowana jest zdecydowanie cieplejsza, znakomicie zdaje egzamin w zimne dni. Dodatkowo w przeciwieństwie do tradycyjnej wełny, jest w mniejszym stopniu podatna na zabrudzenia i co istotne nie przyczynia się do powstawania objawów alergicznych, takich jak: swędzenie albo kłopotliwa wysypka.

Jakie jeszcze plusy ma parzona wełna?

sweter z wełny
Napisał: McArthurGlen Designer Outlets
Na podstawie: http://www.flickr.com
W odróżnieniu od normalnej wełny jest miękka, bardzo przyjemna w dotyku. To elastyczny, mięsisty a także lejący materiał, bardzo często wykorzystywany w krawiectwie.
Dodatkowo – oprócz tego, że fantastycznie chroni przed zimnem, z powodu swego składu, dzianina wykonana z gotowanej wełny jest przewiewna, pozwala oddychać naszej skórze.
Z wełny parzonej powstają również świetne sukienki, garsonki, tuniki, płaszcze i kurtki na zimę.
Aby mieć pewność, że nasz wełniany płaszcz albo kurtka należycie zabezpieczą nas przed mrozem warto je uprzednio ocieplić.
Z gotowaną wełną, każdy zmarzluch przywita mroźne dni z radością!

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-08-11 14:31:58
Tagi: sukienki, zwierzęta